Nikola Sudová (čestný člen)

Narodila se ve sportovní rodině, lyžování se věnovala odmalička. Nikoliny první pokusy na lyžích se vztahují k období, kdy se učila chodit. Otec se věnoval sjezdovému lyžování, později vodnímu a sportovní kariéru ukončil jako lyžař akrobat. K akrobatickému lyžování Nikola přišla asi v osmi letech. V té době akrobatické lyžování znamenalo tři disciplíny - balet, boule a skoky. Příprava zahrnovala řadu disciplín: gymnastiku, klasický balet, trampolínu či lyžování.

V deseti letech jako členka TJ Bižuterie absolvovala první závody. O rok později už sbírala ve své kategorii medaile, zejména v baletu. Následovala první místa v seriálu Českého poháru a mistrovství ČR ve všech disciplínách.

Od roku 1996 byla členkou tréninkového centra mládeže. Měla tedy možnost startovat na evropských pohárech a mezinárodních soutěžích, odkud vozila dobrá umístění. Postupně se seznamovala s velkými závody a sbírala cenné zkušenosti pro další sportovní kariéru. V březnu 1997 získala první zlatou medaili v kombinaci na Mistrovství světa juniorů ve finském Javeskille.

V roce 1998 nastoupila na sportovní gymnázium do Jablonce. V témže roce bylo jasné, že disciplína balet - a tedy nejsilnější Nikolina zbraň kombinace - nebude přijata do programu ZOH. Proto omezila trénink baletu a veškerou energii směrovala k přípravě na nejnáročnější disciplínu jízdu v boulích. Navzdory tomu, že balet trénovala méně, získala v roce 1999 zlatou medaili na Mistrovství světa juniorů v baletu i v kombinaci. Tehdy už byla členkou reprezentačního družstva A, s nímž absolvovala závody Světového poháru v jízdě v boulích. Od roku 2001 závodila za klub Dukla Liberec a naplno se věnovala pouze olympijské disciplíně jízdě v boulích.

Na mistrovství světa získala v jízdě v boulích stříbro a bronz (2005, resp. 2009). Na zimní olympiádě v Salt Lake City 2002 byla devatenáctá, o čtyři roky později v Turíně šestá. Vrcholem kariéry měl být olympijský závod ve Vancouveru v roce 2010, kde chtěla útočit na medaili. Měsíc před olympiádou si při tréninku přetrhla zkřížený vaz v koleni. S ortézou, kterou měla vyrobenou na míru, startovala a jako jediná ze tří českých boulařek postoupila do finále, kde obsadila 16. příčku.

V květnu 2015 ukončila sportovní kariéru. V prosinci 2015 se jí narodil syn Filip.

Podle Nikoly byl pokřtěn vrtulník letecké záchranné služby v Jihomoravském kraji. Dostal mezinárodní imatrikulační značku OK-NIK (NIK je zkratka jejího křestního jména).

Bio

Datum narození: 17. 3. 1982
Místo narození: Jablonec nad Nisou
Sport: akrobatické lyžování, jízda v boulích
Trenér: Radek Herot

Úspěchy

2005: MS - 2. místo
2005: SP celkově - 4. místo, SP Mont Tremblant - 1. místo
2006: ZOH, Turín (Itálie) - 6. místo, SP Apex - 1. místo
2009: MS - 3. místo
2010: ZOH Vancouver (Kanada) - 16. místo

Děkujeme za vaši pomoc

sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor